PAMIĘTAJMY O POEZJI

Pamiętajmy o Poezji

PAMIĘTAJMY O POEZJI
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” 

W ramach zadania uznana polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna Grażyna Szapołowska dokona mistrzowskiej interpretacji wierszy noblistki Wisławy Szymborskiej, której 100 urodziny obchodzimy w 2023 r.  Poetyckiemu słowu towarzyszyć będzie muzyka skomponowana i wykonana przez wirtuoza gitary klasycznej Roberta Hornę.

Realizacja projektu pozwoli na uwrażliwienie na słowo, bo to właśnie w poezji można zobaczyć, jak jest ono ważne, jakiego nabiera znaczenia i jak specjalnie zostało użyte, by podkreślić wartość przekazywanej treści.

Wiersze są konstruowane w taki sposób, aby ukazać oczywiste rzeczy w nieoczywisty sposób.

Do wierszy można wielokrotnie wracać i interpretować je na nowo. Czytanie staje się wówczas wędrówką w głąb siebie, dzięki której możemy zauważyć nasze wewnętrzne zmiany, a zapamiętane utwory mogą towarzyszyć nam nawet przez całe życie. Wynika to także z tego, że poezja nigdy się nie starzeje – jej uniwersalność sprawia, że wiersz napisany kilkadziesiąt lat temu potrafi doskonale opisywać czasy obecne.

W ramach projektu pokazy odbędą się w czterech miejscowościach:

03.07.2023 – Szczecin

28.08.2023 – Sokołowsko

26.09.2023 – Horyniec-Zdrój

27.09.2023 – Przemyśl